Skolas psiholoģes ieteikumi.

Labdien, Ventspils 2.pamatskolas skolēni un vecāki!

            Pagājis jau mēnesis, kopš mēs visi strādājam jaunajā režīmā – mācāmies un strādājam attālināti. Šķiet, ka mēs visi saskaramies ar dažādām grūtībām. Tad būtu nepieciešams atbildēt uz jautājumiem – kas tieši sagādā grūtības? Kam var lūgt palīdzību, lai tās atrisinātu?

Bet noteikti, ka ikdienā netrūkst arī prieka un gandarījuma pilnu brīžu. Arī pozitīvos mirkļus un veiksmes vajadzētu apzināties – kas  izdodas viss labāk, par ko varam lepoties?

Grūtības un stiprās puses apzinoties varam radīt līdzsvara izjūtu un tas palīdz labāk tikt galā ar dzīvi.

Lai veiksmīgi mēs spētu pārvarēt šo sarežģīto laiku, ļoti palīdzēt var dienas režīms. Par dienas režīmu jāvienojas visai ģimenei. Nekas nedrīkst notikt haotiski. Visi ģimenē zina, kas notiks un kurā laikā. Īpaši tad, ja ģimenē ir vairāki bērni, kuriem jāmācās. Ir savs ēdienreižu, darba/mācību, mājas pienākumu un atpūtas laiks. Skolēniem ir tiesības netraucēti izpildīt mācību uzdevumus. Ir nepieciešams rēķināties vienam ar otru. Katra intereses ir svarīgas.

Dienas režīms

Lai arī katram bērnam režīms veidosies individuāli, tomēr ir daži principi, kas noderēs ikviena bērna dienas režīma plānošanā.

1.   Piecelties būtu nepieciešams ap pl. 8.00.

2.  Rīta rosme dienai dos možumu un dzīvesprieku. To var veikt arī mūzikas pavadījumā.

3.  Nedrīkst aizmirst arī par svaigu gaisu. Ļoti labi būtu, ja vismaz pusstundu pirms mācību uzsākšanas pavadītu svaigā gaisā (pastaiga, skrējiens, izbrauciens ar velosipēdu). Tas uzlabo asinsriti un smadzenes apgādā ar skābekli, kas palīdzēs vieglāk uztvert mācību vielu.

4.    Līdz pl. 10.00 jāatver e klase un jāsāk mācīties skolotāju uzdotais.

5.    Mājas darbus veicot, ik pa brīdim paņemt 5-10 min. pauzes. Bez pārtraukuma vēlams mācīties 40-60 min.

6.   Nedrīkst aizmirst arī par iemīļotajām nodarbēm. Šobrīd nenotiek kopēji treniņi un citas aktivitātes, kas līdz šim notika sapulcējoties vairākiem kopā. Bet daudz ko var darīt individuāli – sportot, dziedāt, zīmēt utt.

7.  Jāierobežo pavadītais laiks pie ekrāniem. Vecāki ar bērniem var pārrunāt, ko būtu vērts skatīties, ko nē. Ilgi sēžot pie datora vai TV, rodas izsīkuma un apnikuma izjūta, ko ne vienmēr pats bērns spēj apzināties. Bērns jūtās noguris, dusmīgs, nepacietīgs un viegli aizkaitināms.

8.    Vakaros noteikti jāatlicina laiks sarunām – pastāstām viens otram, kas iedevies, ko varēja labāk, ar kādām grūtībām saskārāmies.

            Protams, neaizmirstam arī par veselīgām un regulārām ēdienreizēm!

Stresu rada neziņa par to, kas notiks. Ja mēs nevaram kontrolēt globālos notikumus, tad tas, ko varam kontrolēt, ir mūsu dienas kārtība. Dienas režīms noteikti var palīdzēt.

Lai mums izdodas!

Ventspils 2. pamatskolas psiholoģe Santa Lerha.

Comments are closed.